
Net-metering a net-billing
- 25 listopada, 2024
- dodane przez
- Marzena Sieniuć
Instalacja paneli fotowoltaicznych jest teraz naprawdę popularna. W końcu pozwala wytworzyć energię odnawialną, a tym samym obniżyć rachunki za prąd. Kolejną zaletą jest możliwość korzystania z systemów rozliczeniowych które pomagają lepiej zarządzać wytworzoną energią. Zobacz, czym jest net-metering i net-billing. Wyjaśniamy, czym różnią się oba systemy.
Zarówno net-metering, jak i net-billing służą do tego, aby efektywnie wykorzystać nadwyżki energii, które wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna. Główna różnica pomiędzy nimi dotyczy mechanizmu rozliczeń.
Czym jest net-metering?
Net-metering, czyli pomiar netto to system rozliczeń, który był stosowany w Polsce od 2015 roku do końca marca 2022 roku. Polega na tym, że energia wyprodukowana przez instalację, która nie została zużyta przez jej właściciela, trafia do sieci.
Gdy dom potrzebuje więcej energii niż są w stanie wytworzyć panele (np. w nocy, w zimie czy w pochmurne dni), to może pobrać ją z sieci. Przekazane nadwyżki energii są rozliczane w formie kredytu energetycznego. Dzięki czemu można wykorzystać wyprodukowany prąd w późniejszym czasie i obniżyć rachunki na zasadzie kompensaty.
W wyniku tego właściciel instalacji staje się prosumentem, czyli podmiotem, który wytwarza i pobiera energię elektryczną.
Czym jest net-billing?
Net-billing to rozliczanie na podstawie faktur, które polega na sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną i zakup energii z sieci, ale po obowiązujących cenach rynkowych. Środki ze sprzedaży energii wpływają na indywidualne konto prosumenta.
W tym modelu prosument jest producentem energii i może ją kupować i sprzedawać na wolnym rynku. W pierwszej kolejności wytworzona energia jest wykorzystywana na potrzeby własne prosumenta, a potem sprzedawana. Kupno odbywa się wtedy, gdy gospodarstwo domowe potrzebuje jej więcej niż wynosi bieżąca produkcja. Cena energii bazuje na cenie giełdowej (z Rynku Dnia Następnego).
Net-billing obowiązuje dla wszystkich instalacji fotowoltaicznych, które zostały podłączone do sieci od 1 kwietnia 2022 roku.
Czym się różni net-billing od net-meteringu?
Net-billing różni się od net-meteringu sposobem rozliczeń. W przypadku net-billingu nadwyżka energii jest sprzedawana po cenach rynkowych, a właściciel instalacji otrzymuje za to wynagrodzenie. Z kolei net-metering pozwala na bilansowanie energii. Kiedy jest jej za dużo, można ją wysłać do sieci, a gdy za mało, to pobrać ją w późniejszym czasie.
Net-metering lepiej się sprawdza u osób, które nie mają dużych nadwyżek energii i zależy im na tym, aby ją zmagazynować i potem wykorzystać do obniżenia rachunków za prąd. Wadą jest to, że ten system nie pozwala zarabiać.
Net-biling pozwala łatwiej zarządzać większymi nadwyżkami energii i osiągać korzyści pieniężne z ich sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że cena kupna i sprzedaży bazuje na cenie giełdowej. Dlatego cena zakupu z sieci może być wyższa niż sprzedaży, a wtedy taka transakcja wygeneruje straty.