O mnie

Doświadczony pośrednik to konkretna pomoc zarówno dla kupującego, sprzedającego, jak i najemcy. Popularność usług agencji nieruchomości sprawia, że coraz częściej zgłaszają się tam osoby, które potrzebują kompleksowego wsparcia w finalizacji transakcji.

Porady, wskazówki oraz aktualności dla rynku nieruchomości
Jakie mieszkania nie tracą na wartości? Co o tym decyduje?

Jakie mieszkania nie tracą na wartości? Co o tym decyduje?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest zmienna, a nic nie obrazuje tego lepiej niż trendy w cenach mieszkań. Od kilku tak stawiki ofertowe w segmencie nieruchomości mieszkalnych pną się w górę. Dzięki temu inwestycja w kawalerkę czy większe lokum wciąż uznawana jest za bezpieczną i rentowną. W praktyce okazuje się, że nie wszystkie lokale przynoszą swoim właścicielom zysk. Czy istnieją mieszkania o wyjątkowo stabilnych cenach, których zakup to pewna inwestycja?

Popularne czyli drogie

Od kilku lat segmentem mieszkań wstrząsają wzrosty stawek. Nie oznacza to, że na przestrzeni czasu ceny lokali nie spadały. Stabilizację i niewielkie korekty w dół można obecnie zauważyć w segmencie dużych nieruchomości mieszkalnych. Tracą one na popularności, ponieważ metraż sprawia, że są drogie. Przez wysokie stopy procentowe możliwości pożyczkowe polskiego kredytobiorcy są obecnie ograniczone.

Analiza rynku pokazuje, że niesłabnącą popularnością cieszą się średniej wielkości lokale położone w dobrze skomunikowanych częściach dużych miast. Mieszkania zlokalizowane w sąsiedztwie centrum lub otoczone atrakcyjną infrastrukturą będą traciły na wartości wolniej.

W naszym kraju bardzo prężnie rozwija się sektor nieruchomości utrzymanych w wysokim standardzie. Obserwując ceny apartamentów, można łatwo stwierdzić, że są one wyjątkowo stabilne. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w popularnych miastach takich jak Sopot, Warszawa czy Kraków. Skąd taki trend? Na rynku aktywni są inwestorzy ze sporym budżetem, którzy widzą w takich nieruchomościach potencjał również komercyjny.

Potencjał do rozwoju i wygoda

Na wartości wolniej tracą lokale, wokół których miasto żywo się rozwija. Potencjał inwestycyjny okolicy to jedna z najważniejszych kwestii, jakie decydują o rentowności konkretnej inwestycji.

Raczej drożeć niż tanieć będą też lokale nadające się na stancje studenckie i kawalerki w miastach akademickich. I tu znów wracamy do wspomnianej już popularności. Jeśli na dany typ mieszkania jest w okolicy popyt, ryzyko spadku jego ceny jest bardzo niskie.

Nasze społeczeństwo się starzeje i perspektywy na wzrost ceny zyskują lokale wygodne dla seniorów. Niewielkie mieszkania, położone na niskich kondygnacjach to idealne warunki na emeryturę. Oznacza to, że właśnie na tego typu nieruchomości można spodziewać się popytu.

Mówiliśmy o stałych cenach zabudowy w dużych miastach, ale trend ten dociera obecnie także do ośrodków miejskich średniej wielkości. Ma to związek z migracją ludności właśnie do tego typu miejsc. Pozwala na to coraz częściej spotykany tryb pracy zdalnej, zachęcają niższe koszty życia. Oczywiście nie każde mieszkanie w mniejszym mieście będzie się cieszyło dużą popularnością. Kluczowa jest lokalizacja zapewniająca dostęp do potrzebnej infrastruktury. Coraz ważniejsze jest też bliskie sąsiedztwo terenów zielonych i przestrzeń pozwalającej na rekreację.

Sprawdź także te artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

O mnie

marzena

Marzenia Sieniuć to licencjonowana agentka, która pomogła setkom osób w korzystnej sprzedaży lub znalezieniu wymarzonego lokum. Już w czasie pierwszego spotkania potrafi pomóc klientowi w określeniu jego potrzeb i priorytetów.

×