O mnie

Doświadczony pośrednik to konkretna pomoc zarówno dla kupującego, sprzedającego, jak i najemcy. Popularność usług agencji nieruchomości sprawia, że coraz częściej zgłaszają się tam osoby, które potrzebują kompleksowego wsparcia w finalizacji transakcji.

Porady, wskazówki oraz aktualności dla rynku nieruchomości
Flip na rynku pierwotnym – czy jest możliwy?

Flip na rynku pierwotnym – czy jest możliwy?

Flip to strategia inwestycyjna, którą stosuje się na rynku mieszkaniowym. Polega ona na zakupie nieruchomości po okazyjnej cenie. Następnie flipper dokonuje prac remontowych i aranżacyjnych, których celem jest podniesienie wartości lokalu. Ostatni etap planu to sprzedaż zabudowy z zyskiem. Sposób ten najczęściej stosowany jest na rynku wtórnym i dotyczy mieszkań o niskim standardzie lub do remontu. Czy flipować można też na rynku pierwotnym? Jak robić to przy nowych mieszkaniach?

Nie taki flip łatwy

Udane flipowanie wymaga nie tylko czasu i pieniędzy. Do tego typu inwestycji potrzeba także cierpliwości oraz wiedzy o rynku mieszkaniowym. Dotyczy ona nie tylko bieżącej sytuacji, ale co ważniejsze przyszłych trendów w tym segmencie. Podstawą dla flippera jest okazyjny zakup nieruchomości i odsprzedanie jej z zyskiem.

Przy aktualnych cenach lokali mieszkalnych próg wejścia dla flippera jest wysoki. Jeśli chcemy kredytować zakup mieszkania, które potem zamierzamy sprzedać, ocena rentowności może być jeszcze trudniejsza.

Działając na rynku wtórnym, fliperzy najczęściej inwestują w mieszkania do remontu, zadłużone lub z licytacji komorniczych. To daje im większą szansę na okazyjną cenę i zysk ze sprzedaży. A jak szukać okazji w segmencie nowych mieszkań? Flipperzy stosują zwykle dwie strategie. Często zgłaszają się do dewelopera jak najwcześniej i składają oferty kupna najlepszych lokali. Dzięki temu nie muszą martwić się o brak zainteresowania, gdy zechcą sprzedać mieszkanie. Przy okazji jego atuty pozwalają im dyktować wysoką cenę ofertową.

Innym sposobem jest składanie ofert kupna ostatnich wolnych lokali w danej inwestycji. Jeśli z jakichś przyczyn nie ma na nich chętnych cenę łatwiej zbić.

Zadanie fipera

Działając na rynku wtórnym, fliper podnosi standard mieszkania by następnie sprzedać je z zyskiem. Czasem wymaga to poważniejszych prac remontowych innym razem tylko pomysłowej aranżacji. Jak to działa na rynku pierwotnym? Flipper, który inwestuje w nowe lokum, rzadko sprzedaje je w identycznym stanie. Takie działanie przypominałoby spekulację nieruchomościami. Aby tego uniknąć inwestorzy w trakcie flipu najczęściej kupują lokale w stanie surowym. Następnie najczęściej we współpracy z deweloperem przeprowadzają prace wykończeniowe. Flipperzy na rynku pierwotnym zwykle sprzedają lokale w podwyższonym standardzie deweloperskim lub pod klucz.

Flipowanie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym obarczone jest specyficznymi ryzykami. Inwestując w nowe mieszkanie, flipper może spotkać się z problemami z jakością zabudowy lub nie móc odebrać lokalu na czas. Trudności, z jakimi spotykają się wykonawcy w projektach mieszkaniowych, mają bezpośredni wpływ na rentowność inwestycji flippera.

Prócz tego nawet najlepszemu specjaliście trudno ocenić realny popyt na nowe mieszkania w perspektywie czasu. Oznacza to, że proces sprzedaży zawsze może się przeciągnąć. Dla inwestora, który liczył na szybką sprzedaż oznacza to zamrożony kapitał.

Sprawdź także te artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

O mnie

marzena

Marzenia Sieniuć to licencjonowana agentka, która pomogła setkom osób w korzystnej sprzedaży lub znalezieniu wymarzonego lokum. Już w czasie pierwszego spotkania potrafi pomóc klientowi w określeniu jego potrzeb i priorytetów.

×